17η Νοέμβρη 2022

Οι μαθητές του τμήματος Γ1 στο 4ο Γυμνάσιο Χίου παρακολούθησαν σήμερα μια διαφορετική γιορτή του Πολυτεχνείου. Μια παράσταση θεάτρου σκιών με τίτλο: “Εδώ Πολυτεχνείο” από το συμμαθητή τους Νίκο Σταμπέλο με τη βοήθεια του μαθητή της Α τάξης του σχολείου Δημοσθένη Μέλλου.

Οι υπόλοιποι μαθητές παρακολουθήσαν ανά τμήμα τη γιορτή για την επέτειο τηε Εξέγερσης του Πολυτεχνείου, την οποία επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες κα. Μ. Τάσκα και κα. Ι. Σάκκου.

Η απειλή εναντίον της Ελευθερίας, της Αξιοπρέπειας, της Ισότητας, της Δικαιοσύνης, της Αλήθειας ένωσε τις νέες και τους νέους και έφερε μαζί πολλούς, που ανέλαβαν δράση αυτονόητα, γενναία, αδιαπραγμάτευτα μέχρι το τέλος. (Απόσπασμα από το μήνυμα της Υφυπουργού Παιδείας Ζέττας Μ. Μακρή).

Συμπληρώνοντας θα λέγαμε, ότι η εκπαιδευτική κοινότητα είναι πάντα έτοιμη να αναλάβει δράση, όταν αυτές οι διαχρονικές αξίες καταπατούνται.