WEB 2.0 EDUCATIONAL WORLD

Πρόγραμμα Etwinning σχολικού έτους 2016-2017

Δείτε τις χώρες που συμμετείχαν:

Έχοντας μια καλή συνεργασία από πέρυσι με ένα Γυμνάσιο της Αττάλειας στην Τουρκία δεχθήκαμε την πρόσκληση να συμμετέχουμε σε ένα πρόγραμμα  που έχει τίτλο web 2.0 education world.Συνεργαστήκαμε με 28 σχολεία από 5 χώρες (Ελλάδα, Τουρκία, Ιταλία, Πολωνία, Βουλγαρία).

ETWINNING WEBSITE

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΝΤΑΜΠΟΥ 4ο Γυμνάσιο Χίου, Ελλάδα
βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας
Για το έργο:
WEB 2.0 EDUCATION WORLD
25.10.2017

Το πρόγραμμα  είχε στόχο να διδάξει τα παιδιά ψηφιακά εργαλεία δίνοντας τους τη δυνατότητα να τα αξιοποιήσουν στο μάθημα των αγγλικών κ όχι μόνο.

Ακολουθήσαμε ένα μηνιαίο προγραμματισμό βάσει του οποίου έπρεπε οι μαθητές να διδάσκονται 3 ψηφιακά εργαλεία  το μήνα και να κάνουν  εργασίες είτε πάνω στο μάθημα των αγγλικών,  είτε  ανάλογα την περίοδο που διανύαμε (Εθνικές   γιορτές, Χριστούγεννα, Πάσχα).Επίσης , οι εργασίες  ήταν επί το πλείστον διαθεματικές.