Ενδοσχολική επιμόρφωση στο 4ο Γυμνάσιο

Ένα εξαιρετικά ευαίσθητο θέμα, την «Ανίχνευση περιστατικών κακοποίησης και παραμέλησης παιδιών» , είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ο Σύλλογος διδασκόντων του 4 ου Γυμνασίου Χίου, με εισηγητή τον κ. Παναγιώτη Αμερικάνο, κοινωνικό λειτουργό και μέλος της Ε.Δ.Υ του σχολείου μας. Ο Σύλλογος ενημερώθηκε για το Διεθνές πρωτόκολλο ανίχνευσης ανάλογων περιστατικών και τα βήματα που οφείλουμε να ακολουθήσουμε ως εκπαιδευτικοί και «σημαντικοί ενήλικοι» για τα παιδιά που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα. Ακολούθησε μια γόνιμη συζήτηση, κατά τη διάρκεια της οποίας αποτυπώθηκαν σκέψεις, προβληματισμοί αλλά και βιωματικές εμπειρίες συναδέλφων που κλήθηκαν να διαχειριστούν παιδιά που διέτρεχαν κίνδυνο.

Επιμόρφωση-3-10-23

Ακούστε απόσπασμα από την επιμόρφωση