Δράση: Μαζεύω πλαστικά καπάκια

Από 18-09-2023 έως 30-11-2023 πραγματοποίησαν οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου μια προαιρετική εργασία στο μάθημα της Τεχνολογίας. Συγκέντρωσαν στο σχολείο πλαστικά καπάκια και για τη συμμετοχή τους απονεμήθηκε έπαινος σε κάθε μαθητή και τάξη.

Γιατί να συνεχίσω να μαζεύω πλαστικά καπάκια;;;

α. μειώνω τον όγκο των «άχρηστων» σκουπιδιών που πετιούνται στους κάδους ή στο έδαφος και έχουν αρνητικό αντίκτυπο στο περιβάλλον και το οικοσύστημα.

β. αναπτύσσω περιβαλλοντική– οικολογική συνείδηση, εντάσσοντας την ανακύκλωση στην καθημερινότητά μου.

γ. γιατί νιώθω την ανάγκη να συμβάλω και να προσφέρω σε πρωτοβουλίες κοινωνικής ευαισθητοποίησης (αγορά αμαξιδίου- εξοπλισμού σε οργανισμούς αναπήρων και παραπληγικών καθώς και σε συλλόγους συμπαράστασης ανήλικων θυμάτων τροχαίων ατυχημάτων, δωρεά σε συνανθρώπους μας, οι οποίοι μετακινούνται με τη βοήθεια αμαξίδιου, κάλυψη αναγκών των κρατικών νοσοκομείων μας σε αναπηρικά αμαξίδια) .

Η δράση : μαζεύω πλαστικά καπάκια, συνεχίζεται με τους κουμπαράδες, που έχει η κάθε τάξη στο εργαστήριο της τεχνολογίας!