Αν τα δέντρα μιλούσαν

Η ομάδα του 4ου Γυμνασίου στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “αν τα δέντρα μιλούσαν” επισκέφτηκε το ΚΕΠΕΑ Ομηρούπολης στην Κλειδού. Μια κοινή δράση με το Γυμνάσιο Βροντάδου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους υπευθύνους του ΚΕΠΕΑ για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του Οικοσυστήματος της Κλειδούς .Οι μαθητές περιπλανήθηκαν στο δάσος, άγγιξαν, αφουγκράστηκαν τα δέντρα. Ξύπνησαν οι αισθήσεις τους ανακαλύπτοντας αρωματικά φυτά του τόπου μας (λεβάντα, ρίγανη, θυμάρι κ.α.). Άφησαν το καλλιτεχνικό τους αποτύπωμα στο “μουσείο της φύσης” με ομαδικές δημιουργίες, αξιοποιώντας υλικά που βρήκαν εξερευνώντας τον χώρο. Η δράση θεωρείται επιτυχής γιατί έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές των δυο σχολείων να γνωριστούν και να συνεργαστούν με απώτερο στόχο την επιτυχή έκβαση της δράσης.

Ευχαριστούμε τους επιμορφωτές-καθοδηγητές Σ. Σπυράκη, Μ. Παππά.

Το πρόγραμμα αποτελεί σύμπραξη δύο σχολικών μονάδων .

Υπεύθυνες καθηγήτριες :

Αρβανιτάκη Μαριάννα ( 4ο Γυμνάσιο )

Γεωργιάδου Νικολέττα (4ο Γυμνάσιο -Γυμνάσιο Bροντάδου )
 Ματθαίου Καλλιόπη ( Γυμνάσιο Βροντάδου )

Σε συνεργασία με την ομάδα εθελοντισμού του 4ου Γυμνασίου