Σχολικός κήπος- Υγρασία …..σημειώσατε: Μολύβι

Οι μαθητές/τριες  του σχολείου μας στο μάθημα της Τεχνολογίας μαθαίνουν να δημιουργούν έναν απλό αισθητήρα υγρασίας με τη βοήθεια ενός αγαπημένου σχολικού τους εργαλείου, που είναι το μολύβι .

Ο παραπάνω αισθητήρας υγρασίας θα βοηθήσει τους μαθητές/τριες να ελέγχουν την υγρασία- παρουσία νερού στα φυτά που έχουν φέρει στο σχολείο για τη δημιουργία του σχολικού κήπου μας.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι δυο μολύβια, μια μπαταρία 9V, ένα led (3mm  – 10mm), καλώδια- κροκοδειλάκια  για τις συνδέσεις και φυσικά  φαντασία- δημιουργικότητα για τη δημιουργία πλαισίου στο οποίο θα τοποθετηθεί το κύκλωμα  ανάλογα με την περίπτωση .

Στο εμπόριο υπάρχουν και έτοιμοι αισθητήρες υγρασίας (σύνδεση με πλακέτα Arduino  και Micro bit) καθώς και έτοιμα πακέτα κυκλωμάτων με αισθητήρες για διάφορες μετρήσεις με ανάγνωση τιμής από display- οθόνη.