Τεχνολογία- Ζαρντινιέρες- Πότισμα… Σημειώσατε: Σχολικός Κήπος

Το Εργαστήριο Τεχνολογίας με την υποστήριξη της ομάδας εθελοντισμού του σχολείου, έδωσε χρώμα στις ζαρντινιέρες που βρίσκονται στην κεντρική είσοδο του σχολείου μας .

Η πρόταση του εργαστηρίου τεχνολογίας προς την ομάδα δράσης: σχολικός κήπος, για το πότισμα των φυτών είναι: ένα αυτόματο κύκλωμα ποτίσματος χωρίς μικροελεγκτή (arduino – micro bit). Υπάρχει ένας αισθητήρας υγρασίας, ο οποίος  ελέγχει την παρουσία- απουσία νερού στην γλάστρα:

α)  στην απουσία νερού ένα  ρελέ ενεργοποιεί μια αντλια νερού  η οποία ποτίζει το φυτό .

β) στην παρουσία νερού ένα ρελε κάνει  διακοπή στην λειτουργία της αντλίας  με αποτέλεσμα να μην ποτίζεται το φυτό .

Ενημέρωση: οι εργασίες για την δημιουργία σχολικού κήπου στο σχολείο μας ξεκίνησαν (Υπηρεσία Πρασίνου Δήμου Χίου …τις επόμενες μέρες τα φυτά που έχουν φέρει οι μαθητές στο σχολείο θα μεταφυτευθούν  στον σχολικό κήπο).

Δείτε τη Δράση εδώ: