Εκδήλωση φιλοζωίας στο 4ο Γυμνάσιο

Με αφορμή την ανακήρυξη από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού της 4ης Απριλίου κάθε έτους ως Πανελλήνιας Ημέρας Φιλοζωίας , πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση, με προσκεκλημένες την πρόεδρο και την αντιπρόεδρο του Φιλοζωικού Συλλόγου Χίου,κ.κ. Ευτέρπη Μπουσέ και Μυρώπη Φλάμου. Κεντρικό θέμα ήταν τα δικαιώματα των ζώων και η βιοποικιλότητα. Η παρουσίαση πλαισιώθηκε από διαδραστική συζήτηση και δραστηριότητες, στις οποίες οι μαθητές μας συμμετείχαν με ζωηρό ενδιαφέρον.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Φιλοζωικός Σύλλογος ιδρύθηκε το 1996 και δραστηριοποιείται στην προστασία και ευζωία των ζώων, στην φροντίδα αδέσποτων, την προώθηση για υιοθεσία, τις συστάσεις σε ανεύθυνους κηδεμόνες ζώων και την ευαισθητοποίηση των πολιτών και κυρίως των μαθητών σε θέματα που αφορούν τα ζώα.

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο για την αποδοχή της πρόσκλησης και την εξαιρετική δράση!!