Ημερολόγιο 2020

Ο Νίκος Χαβιάρας.
Ο Νικόλαος Χατζησταμάτης.
Ο Γιάννης Χρήστου.

“Συγκάτοικοι” όλοι τους στις σελίδες ενός ημερολογίου για το 2020, που εξέδωσε το 4ο Γυμνάσιο Χίου : για τους μαθητές και τις μαθήτριές του, αλλά και για όλους εκείνους που πιστεύουν ότι το αληθινό καλλιτεχνικό έργο έχει ένα άρωμα αιωνιότητας.

* Γι ‘ αυτό και η λέξη “συγχαρητήρια” που γράφεται εδώ είναι απολύτως κυριολεκτική. ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ, δηλαδή, ΜΑΖΙ με τις πρωτεργάτριες της έκδοσης, τη Ρένα Χούλη, φιλόλογο και Διευθύντρια του σχολείου και την επιμελήτρια των κειμένων, τη φιλόλογο Γιασεμή Αμπαζή.

* Χαιρόμαστε μαζί τους γι αυτήν την έκδοση, επειδή αποδεικνύει – με τις επιλογές και την καλαισθησία της – ότι το σχολείο και οι λειτουργοί του ΚΑΙ μπορούν ΚΑΙ πρέπει να θυμίζουν το παρελθόν, με την ευκαιρία ενός καινούργιου χρόνου.

* Ιδίως αν το παρελθόν αυτό εκπροσωπείται από τέτοιου είδους πνευματικά και καλλιτεχνικά αναστήματα, με έργο αξεθώριαστο στο παρόν και οδηγητικό για το μέλλον!

Κείμενο:κ Στέλλα Τσιροπινά-φιλόλογος-Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Χίου