Διακόπτες και βροχή

Στο εργαστήριο τεχνολογίας,  οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, από τις 19-3-2024  εως   21-3-2024 θα μελετήσουν τους διακόπτες αφής (Capacitive Touch Switch Button Module-Green)  και έναν αισθητήρα βροχής (Rain sensor).

Έχουμε χρησιμοποιήσει ένα σπιτάκι φτιαγμένο απο γλωσσοπίεστρα (κατασκευή  χριστουγέννων) στο οποίο έχουμε 3 led (αριστερή όψη- δεξιά όψη- πρόσοψη) τα οποία ελέγχονται από τρεις διακόπτες αφής χρώματος κόκκινο- μπλε-πράσινο με τροφοδοσία από θύρα usb του υπολογιστή (παλιό καλώδιο usb με χρήση των καλωδίων μαύρο και κόκκινο).

Στην σκεπή έχουμε τοποθετήσει έναν Rain sensor (αισθητήρα βροχής) ο οποίος με την βοήθεια ενός ρελέ (Relay)  και ενός διακόπτη (red button) ενεργοποιεί 3 led στην περίπτωση βροχής ενώ όταν δεν υπάρχει βροχή- παρουσία νερού τα 3 led  είναι σβηστά.

Η δοκιμή- παρουσία νερού έγινε με υγρό μωρομάντηλο. Τα 3 led μπορούν να αντικατασταθούν από μια σειρήνα ή  από  ένα σερβομηχανισμό που θα ανοίγει- κλείνει ένα σκέπαστρο που απλώνει- μαζεύει τα ρούχα!

Στο ίδιο χρονικό διάστημα (19-3-2024 εως 21-3-2024) οι μαθητές /τριες  θα κάνουν μετρήσεις υγρασίας- επίπεδα  έντασης φωτός στα φυτά που υπάρχουν στο σχολείο μας ή που μπορεί να έχουν φέρει οι ίδιοι μαθητές/τριες στο σχολείο (παράδειγμα: ένα μικρό κακτάκι).

Σημείωση: στην κατασκευή μας δεν υπάρχει πλακέτα Arduino- Micro bit.