Εορτάσμος της 25ης Μαρτίου

Tο σχολείο μας τίμησε την επέτειο της 25ης Μαρτίου πραγματοποιώντας επίσκεψη σε σημεία της πόλης μας με ιστορικό ενδιαφέρον όπως το Κάστρο με τα μνημεία του, τις Οθωμανικές κρήνες, το μνημείο των προκρίτων που μαζί με το μητροπολίτη Πλάτωνα απαγχονίστηκαν από τους Τούρκους το 1822, τη Σχολή της Χίου (σημερινό 1ο Γυμνάσιο). Επίσης έμαθαν την ιστορία των οδών: Δημογεροντίας (με το ιστορικό κτήριο “Μεζάς” του 1700 όπου συνεδρίαζαν οι Δημογέροντες), Ευστρατίου Αργέντη (συνεργάτης του Ρήγα Βελεστινλή που εκτελέστηκε μαζί του στο Βελιγράδι) και Βασιλικάρη (όπου βρισκόταν ως το 1822 ο μητροπολιτικός ναός του Αγίου Νικολάου). Άλλα τμήματα του σχολείου επισκέφτηκαν τη βιβλιοθήκη Κοραή και το Ναυτικό μουσείο όπου ξεναγήθηκαν από τον κ. Τσατσαρώνη στην αίθουσα με τα ευρήματα από την τουρκική ναυαρχίδα του Καρά-Αλή.